Yine el yordamıyla tecrübe edindiğim bir konuda yazmak istiyorum. Amerika’da öğrenci vizesiyle bulunanlar Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number, SSN) almak isterlerse ne yapmaları gerekir bunu anlatacağım.

Kendi tecrübelerim ile ssa.gov sitesindeki yönergeleri birleştireceğim. ‘Ben İngiliççe biliyom’ diyenler, doğrudan sayfadaki yönergeleri takip edebilir. Sayfa linki: https://www.ssa.gov/ssnumber/ss5doc.htm (Soldaki menüden noncitizen menüsünü seçmeyi unutmayın)

1. Göçmenlik durumunuzu belirten belge

Form I-551, I-766, veya I-94 isimli belgelerden birine sahipseniz tamamdır.
Öğrenciler I-20 (F-1 ve M-1 vizeli öğrenciler için) veya DS-2019 (J-1 ve J-2 vizeli öğrenciler için isimli belgeleri hazır bulundurmak durumundalar.

2. Çalışma izni

Burada şunu belirteyim: Ben J-1 vizeli bir değişim öğrencisi olduğumdan, öğrencilik dışında Amerika’da bulunanların prosedürleri hakkında net bir bilgim yok. Yukarıda linkini verdiğim sayfada şöyle diyor: ‘Yalnızca DHS’den (Department of Homeland Security) çalışma izni olanlar sosyal güvenlik numarasına başvurabilir. Yabancı işçiyseniz I-94 belgesizi ya da pasaportunuzdaki kabul mühürünü görmemiz yeterlidir. Bazı yabancı işçiler DHS’den aldıkları I-766 formunu göstermelidir.

F-1 vizeli öğrenci iseniz okulunuzdan kimliğinizi tanımlayan, mevcut okuldaki durumunuzu gösteren, ve işveren ile yapacağınızı işi tanımlayan bir belge almalısınız.

Ayrıca bu işin bir kanıtını sunmanız gerekir, aldığınız bir ödeme fişi veya işverenden bir yazı. Yöneticiniz bu yazıyı imzalayıp tarihini atmalı. Bu yazı işinizi, başlama tarihinizi, çalışma sürenizi, yöneticinizin adı ve telefon numarasını bulundurması gerekir.

J-1 vizeli öğrenci iseniz, sponsorluk belgeniz yanınızda olmalı. YLSY burslu öğrenciler bu belgeye zaten elektronik imzalı olarak sahipler. Ayrıca sayfada sponsorluk belgesinin antetli kağıda ve çalışmanıza izin veren ıslak imzalı olarak isteniyor.

3. Yaş ve Doğum Sertifikası

Bu madde biraz aptalca. Sayfanın orjinalinde doğum tarihinizi gösteren doğum sertifikanızı istiyorlar ama yanınızda yoksa (muhtemelen yoktur, kim yanında doğum sertifikası taşır ki) pasaportunuzu kabul ediyorlar.

4. Sizin doldurmanız gereken SS-5 formu

Form linki. İşinizi garantiye alıp formu Google’da SS-5 form diye aratıp bulabilirsiniz. Bu formu da doldurduktan sonra belgeleriniz hazır.

Benim tecrübeme gelince…

Öncelikle SSN numarasına başvurabilmek için öncelikle başvurduğumuz işten kabul edilmemiz gerekiyormuş. Ben bunu bilmiyordum. İşe kabul edildikten sonra size yukarıda öğrenciler için belirttiğim belgeleri sağlıyor ve sizi yönlendiriyor International Student Office.

Umarım bu yazı benimle aynı tecrübeleri paylaşacak insanlara yardımcı olur.