Güncelleme: DaimaHaber v2.2 Ücretsiz WordPress Haber Teması

Bu temaya güncelleme yapmayalı neredeyse iki yıl oldu. Bu süreçte temayla ilgili yapmayı düşündüğüm şeyler vardı ancak bir türlü vakit bulamıyordum. Temayla ilgili geri dönüşlerin azaldığından yeniden bir güncelleme yapıp yeni özelliklerle temayı tekrar sizlerin beğenisine sunmak istedim.

Temanın kullanımıyla ilgili detaylar için şu adresteki PDF dosyasından yararlanabilirsiniz. İlk kullananlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak WordPress hakkında temel bilgi sahibi olanlar temanın kullanımını kolayca kavrayacaklardır.

Temada bir takım değişiklikler oldu haliyle. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Yeni eklenen özelliklerden bahsedeyim önce.

Temamız artık mobil cihazlara uyumlu, yani responsive! Tablet gibi daha geniş ekranlı fakat bilgisayardan daha küçük ekranlı cihazlar için bir destek söz konusu değil. Yalnızca cep telefonları destekleniyor. Bunun sebebi ise şu: Responsive desteği için aslında bootstrap sistemini kullanmam gerekiyordu. Ancak bu temayı bootstrap sistemine uygun hale getirmek temayı baştan aşağı düzenlemek anlamına geleceğinden bir takım CSS düzenlemeleri yaptım ve en azından cep telefonlarına uyumlu hale getirdim. Bundan sonraki geliştirme büyük ihtimalle temanın baştan aşağı elden geçirilip bootstrap sistemiyle her türlü mobil cihaza uyumlu hale getirilmesi olacak. Ancak o zamanın gelmesine henüz biraz daha var. 🙂

Diğer bir değişiklik ise, tekil haber sayfalarındaki yorum bölümünü artık yan menüde gösterebilirsiniz. Bu değişiklik aslında uzun süredir aklımdaydı. Kullanıcı etkileşimine önem veren haber siteleri için kullanıcıların kolay yorum yapabilmeleri ve bu yorumların göz önünde olması önemlidir. Haber metninin altında kalan bir yorum bölümünden ziyade haberle aynı seviyede duran bir yorum bölümü kullanıcılar için daha çekici gelecektir diye düşünüyorum. Sonuçları göreceğiz.

Anasayfadaki bileşenlerde iki adet seçeneğimize yeni bir tane daha eklendi: İki resimli haberler şablonu. Bu şablonla birlikte temamız görsel anlamda daha zengin bir haber listeleme imkanı sunuyor.

Eklenen yeni bir başka özellik sayesinde ise yan menü yani sidebar bölümünde kategori haberlerini küçük resimleriyle birlikte listeleyebiliyoruz.

Yeni eklenenler bu kadar. Bir de mevcut temada yapılan değişiklikler söz konusu.

Mesela artık kategori sayfalarında slider seçeneğimiz olmayacak. Yalnızca o kategoriye eklenen haberlerin listesini görüyor olacağız. WordPress ve kodlama bilgisi olanlar eski sürümden bu özelliği kullanmaya devam edebilirler. Temanın yeni güncellemesinde kategori sayfasını da anasayfa gibi dinamik yapmayı planlıyorum, bakalım zaman neyi gösterecek.

Sosyal medya butonları değiştirildi. Artık daha sade ve daha geniş bir sosyal medya paylaşım butonları mevcut. Ayrıca mobil cihazlar için Whatsapp üzerinden paylaşma butonu da var.

Yazı tipimiz de artık Arial olarak değiştirildi. Ayrıca haber okuma sayfasındaki karakter boyutu büyütüldü. Bütün büyük haber sitelerinde benimsenen de bu: daha büyük karakterlerle okuyucuya daha rahat bir okuma deneyimi sunmak.

Tekil yazı sayfasının stili de değiştirildi. Haberlerin altına benzer haberler bölümü eklendi.

Tablo kenarlıkları gözüme çirkin gelmeye başlamıştı onlar artık yok.

Header bölümünün renkleri ve sitenin genel boyutunu aşan genişliği düzenlendi.

İkiden fazla resim eklediğinizde kendiliğinden yazıyı galeri olarak gösteren sistem artık yok. Temada galeri seçeneği kaldırıldı.

Footer düzeni artık bileşenlerden yapılabiliyor. Elle footer.php düzenleme derdine son!

Genel olarak temada yapılan düzenlemeler bunlar. Temanın kullanımıyla ilgili yukarıda verdiğim PDF’e göz atmayı unutmayın.

Ayrıca görüşleriniz ve önerileriniz benim için değerli. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Tema indirme linki: Buradan

Demo adresi: www.daimahaber.com

1 Comment

Add yours →

  1. merhaba, yazıya girince 500 hatası alıyorum. .htaccess sildim düzelttim yine olmadı sebebi nedir?

Bir Cevap Yazın