Değerli arkadaşlarım. Biraz önce aldığım radikal bir kararla tüm sosyal medya hesaplarımı kalıcı biçimde silmeye karar verdim. Geri döner miyim bilmiyorum, şu anki aklımla dönmem sanırım.

Hayırdır? diyenleri duyar gibiyim.

Sanırım bazı iç hesaplaşmalar yaşıyorum. Bugüne kadar varlığından dolayı hiçbir kazancım olmayan bu sosyal medya, birçok alanda beni olumsuz etkilediğini farkettim.

Facebook ile olan bağımı zaten on gün kadar önce kestim ve Twitter’da takılmanın en azından gündem takibi açısından yeterli olacağını düşündüm. Ancak o da problemli gelmeye başladı gözüme. Nasıl mı?

Mesela bilgi alma kaynaklarımın sınırlandığını hissettim. Sabah kalktığında televizyonu açmak gibi bir şey oldu Twitter’i açıp insanların en çok nelerden bahsettiğine bakmak. Düşünsenize, 100 kadar hesap takip ediyorsunuz ve gündeminizi bu hesaplar belirliyor. Biraz saçma(ymış) açıkçası.

Yine orada gördüğüm bilgiye çok fazla değer vermeye başladığımı anladığımda, en iyisi ben bunu araştırayım diyerek kendimi rahatlatmak istedim. Bu sefer de baktım ki 2 dakikalığına bir göz atmak için girdiğim Twitter beni 2 saatlik saçma sapan bir konuyu araştırmaya sürüklemiş. Her türlü zararda olduğumu hissettim.

Gazete, dergi, kitap vs. okuma gibi bir alışkanlık edinmenin baş düşmanı olarak görüyorum 140 karakterlik metinlere bu kadar bağlı kalmayı. Konsantre bilgiler, kaynağı belirsiz ucu açık aforizmalar, komplo teorileri ne ararsanız var. Her zaman değil ama bazen, Recep İvedik deyimiyle, amele gaynıyo.

Ha tek problem Twitter mi? Elbette değil. Bir de instagram belası var. Belli bir zaman sonra her yaptığınız paylaşımın aldığı etkileşimlerle mutlu olmaya felan başlıyorsunuz. Düşününce saçma geliyor ama maalesef bu durumdaydım. (Tuğrul hocamla bu konuda yaptığım konuşmalara selam olsun buradan 🙂 )

En son yazıyorum ama belki en önemlisi, tüm bunların toplamının sorumluluklarımı ertelememe sebep olduğunu gördüm. Okumam gereken, yazmam gereken, üzerinde düşünmem gereken derslerime gereken ilgiyi gösteremediğimde, bunun sorumlusu olarak gördüm belki de sosyal medyada geçirdiğim zamanı.

Hasıl-ı kelam, öyle sırf twitter, facebook önerdi diye takip etmekle olmuyor bu işler. Ne düşündüğümü çok merak ediyorsanız, iletişim adresim belli. Sosyal medyayı bıraktım. Hayırlara vesile olsun.