WordPress’in wp_head(); fonksiyonu, meta tag olarak birçok şey ekliyor sitemizin başlığına. Her bir meta tag, ayrı bir sorgu ile oluşturulduğundan sitenize giren kullanıcı sayısı arttığında bu da size sunucunuzun yorulması olarak geri dönebiliyor. Ayrıca birçok webmaster tarafından da bu kodlar gereksiz görülüyor. Siz de bunlardan kurtulmak istiyorsanız, gelin kaldıralım şu tagları!
Bu yazıyı hazırlarken şu adresten ilham aldığımı belirtmek istiyorum, zira kendi bulduğum birşey gibi sunmak, işin sahibine yapılmış haksızlık olur. Thank you Richard. 😉

Gelelim meselemize. wp_head(); fonksiyonunun otomatik olarak bastığı bazı meta taglardan kurtulmak istiyoruz. Bunun temamızın functions.php dosyasına biraz ekleme yapmamız gerekiyor. Aşağıda hangi meta tagı kaldırmak için hangi kodu eklememiz gerektiği yazıyor. Buyrun;

remove_action( 'wp_head', 'feed_links_extra', 3 ); // Kategori beslemeleri gibi ekstra besleme taglarını yok kaldırır.
remove_action( 'wp_head', 'feed_links', 2 ); // Yazı ve yorumlar için olan besleme taglarını kaldırır.
remove_action( 'wp_head', 'rsd_link'); // rel="editURI" linkini kaldırır.
remove_action( 'wp_head', 'wlwmanifest_link'); // rel="wlwmanifest" linkini kaldırır.
remove_action( 'wp_head', 'index_rel_link'); // rel="index" linkini kaldırır.   
remove_action( 'wp_head', 'parent_post_rel_link'); // rel="prev" linkini kaldırır.
remove_action( 'wp_head', 'start_post_rel_link'); // rel="start" linkini kaldırır. 
remove_action( 'wp_head', 'adjacent_posts_rel_link'); // Removes the relational links for the posts adjacent to the current post. (anlamıyorum ne diyor)
remove_action( 'wp_head', 'wp_generator'); // meta name="generator" tagını kaldırır.

Yazıyı yazmama ilham olan arkadaş, eğer ihtiyacınız yoksa bunları silmeyin diyor. Ama wordpress sürümünüzü güncellemiyorsanız, sonradan çıkabilecek açıklara karşı generator tagını kaldırmanız iyi olur diyor.